Co chciałbyś wiedzieć o coachingu?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania, jakie najczęściej zadają mi ludzie, kiedy dowiadują się, że jestem coachem. Jeżeli ciekawi Cię coś innego, napisz do mnie. Postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię. Mój adres mailowy: kamilacmnich@gmail.com

Coaching może  dać Ci sensowne wsparcie w dokonaniu życiowej zmiany, osiągnięciu celu lub spełnieniu marzeń o tworzeniu – na przykład napisaniu książki. Pozwoli Ci przy tym zaoszczędzić dużo czasu, który traci się na przypadkowe działania, mętlik w głowie i brak planu. Poznaj moją propozycję (coaching Katowice) i zobacz w czym mogę Ci pomóc albo dowiedz się więcej o coachingu. Jeśli wolisz, pobierz informacje w PDF, by zajrzeć w nie później.  

Co to jest coaching?

Coaching jest relacją, w której Klienci stają się silniejsi, zaczynają lepiej rozumieć siebie i znajdują odwagę, by spełniać swe marzenia. Tracą mniej czasu na podejmowanie przypadkowych działań. Zaczynają rozumieć jak ich sposób myślenia i zachowania wpływa na to, co ich spotyka. Przekonują się, że mogą to zmienić. Odkrywają nowe możliwości i odzyskują własną moc. A najlepsze jest to, że dokonują tego sami. Bo wszystko czego potrzebują jest w nich i zawsze tam było. Coaching po prostu wyzwala w ludziach to, co najlepsze.  

Czym coaching różni się od terapii?

Terapia sięga do przeszłości, aby pomóc ludziom rozwiązać problemy, które uniemożliwiają im pełne przeżywanie życia. Powodują ból, wycofanie, trudności w relacjach z innymi ludźmi. Coaching zaczyna się od tu i teraz, i koncentruje się na przyszłości. Klienci, którzy przychodzą na sesje najczęściej pragną osiągnąć konkretny cel. Mogą doświadczać niemocy, ograniczeń, trudnych uczuć, ale dotyczą one raczej konkretnych spraw, a nie całego ich życia. Terapia uzdrawia – coaching dodaje siły ludziom, którzy czują się zdrowi. Wyzwala energię, pomaga utrzymać wybrany kierunek i zaoszczędzić wiele czasu na gonieniu za własnym ogonem.  

Czym coach różni się od trenera?

Celem trenera jest przekazanie wiedzy i wykształcenie konkretnych umiejętności wśród uczestników szkolenia. Coach nie uczy, lecz odblokowuje dostęp do tego wszystkiego, co Klient już wie, umie, potrafi, ale z jakichś powodów nie był w stanie tego w pełni wykorzystać. Uczenie się jest jednak częścią coachingu. Klienci zdobywają wiedzę działając, podejmując wyzwania i przezwyciężając trudności. Jest to mądrość płynąca z wewnątrz, z własnego doświadczenia i refleksji. Zdarza się także, że podczas coachingu Klient uświadamia sobie, że brakuje mu kompetencji. Może wówczas poszukać właściwego szkolenia.  

Czym coach rożni się od mentora?

Mentor jest kimś, kto pokazuje nam nasze ograniczenia, a przez to umożliwia nam przemianę.
To ktoś, komu pozwalamy mieć na siebie wpływ, ponieważ uznajemy jego autorytet.
Mentoring jest relacją między mistrzem i uczniem.
Coach jest partnerem, przy którym łatwiej nam przyjrzeć się sobie i dokonać zmian, których pragniemy. To ktoś, kto wspiera nas w przejmowaniu odpowiedzialności za nasze działania w takim zakresie, na jaki się z nim umówimy.
Coaching jest relacją pomagającą Klientowi osiągać cele.  

Czym coaching rożni się od konsultingu?

Do konsultanta zwracamy się kiedy chcemy, by jako ekspert podał nam najlepsze według niego rozwiązanie problemu. Coach pomaga nam w odnalezieniu naszego własnego rozwiązania. Ponieważ jest ono nasze, szanse, że zaangażujemy się w działanie są większe. Coaching opiera się na założeniu, że Klienci na dnie serca wiedzą, co jest dla nich dobre. Obecność coacha dodaje odwagi, aby spojrzeć prawdzie w oczy i wyjść poza strefę komfortu.  

Jak coaching wygląda w praktyce?

Coaching opiera się przede wszystkim na rozmowie, podczas której coach zadaje Klientowi pytania. Otwarte pytania uruchamiają procesy myślowe. Powodują, że odruchowo zaczynamy poszukiwać odpowiedzi. Zatrzymują nas na chwilę. Sprawiają, że uświadamiamy sobie co naprawdę myślimy i czujemy. Wtedy też dociera do nas czego chcemy. Świadomość tego, co jest dla nas ważne i w jakich sprawach nie pójdziemy na kompromis wyzwala w nas ogromną motywację.

Klienci często są poruszeni swoimi odpowiedziami. Odkrywają, że noszą w sobie różne przekonania, choć nigdy się nad tym nie zastanawiali. Niektóre z nich uznają za głupie albo ograniczające, inne pozwalają im mocno poczuć kim są. Coach zadaje pytania nie po to, aby poznać sytuację Klienta. Chce, aby to Klient zobaczył ją w pełni, wraz z nieskończenie wieloma możliwościami, które ma, choć nie dopuszczał  tego wcześniej do siebie. Wtedy zamęt myśli opada, pojawia się uczucie jasności i kierunku. Mocne pytania niosą mocne odpowiedzi i uruchamiają działanie.  

Co to jest sesja coachingowa?

Sesja coachingowa to spotkanie podczas którego prowadzony jest coaching. Odbywa się ono w umówionym terminie i miejscu, przez  uzgodniony czas.

Miejsce powinno dawać Klientowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Obawa, że ktoś może słyszeć rozmowę, hałas, nieprzyjemne warunki uniemożliwiają skuteczny coaching. Sesje coachingowe ze mną odbywają się  w moim gabinecie położonym w ścisłym centrum Katowic. Łatwo do niego dotrzeć z każdego miejsca na Śląsku Drogową Trasą Średnicową (DTŚ). W pobliżu znajdują się dworzec autobusowy i PKP.
Niektórzy Klienci z różnych względów wolą coaching przez telefon. Taka forma jest skuteczna, jeśli zostaną zachowane te same zasady dotyczące komfortu, co w przypadku rozmowy bezpośredniej.  

Czy coaching przez telefon ma sens?

Niektórzy Klienci z różnych względów wolą coaching przez telefon. Czasem do wyboru takiego rozwiązania skłania ich sytuacja. Nie mają z kim zostawić osoby którą się opiekują, albo dojazd na sesję coachingową wymaga od nich zbyt wiele wysiłku. Wielu osobom w rozmowie telefonicznej łatwiej skupić się na sobie. Taka forma coachingu jest skuteczna, jeśli rozmowa prowadzona jest w warunkach zapewniających prywatność i ciągłość.  

Ile sesji coachingowych potrzeba?

Według standardów International Coach Federation (ICF), największej ogólnoświatowej organizacji coachingowej reprezentującej środowisko profesjonalnych coachów, liczba sesji powinna się  zawierać w przedziale od 8 – 10. Sesje powinny się przy tym odbywać nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Sesje coachingowe trwają najczęściej od 1/2 – 1,5h. Zależy to od potrzeb Klienta, etapu procesu coachingowego oraz stylu pracy samego coacha.
Niektórzy Klienci traktują coaching jako część swojego systemu wsparcia i zawierają umowy na długi czas, najczęściej na rok. Dotyczy to na przykład pisarzy i artystów realizujących autorskie projekty. Praca z twórcami to forma coachingu, w której się specjalizuję (creativity coaching). Na indywidualny program coachingowy decydują się też czasem osoby, które zakończyły terapię i chcą rozwinąć skrzydła.

Co to jest kontrakt coachingowy?

Kontrakt coachingowy jest to umowa, którą zawierają Klient i coach. Określa ona zasady ich wspólnej pracy, takie jak poufność, zobowiązania coacha oraz zobowiązania Klienta, koszt sesji, sposób postępowania w sytuacjach takich jak zmiana terminu lub odwołanie sesji coachingowej. Podpisanie umowy ma miejsce przed pierwszą sesją coachingową.  

Co to jest sesja kontraktowa?

Większość coachów proponuje Klientom sesję kontraktową, podczas której mogą upewnić się, że w podobny sposób rozumieją coaching i chcą razem pracować. Rozmawiają o tym, co Klient chciałby osiągnąć oraz co jest dla niego ważne. Ustalają jak długo i jak często będą się spotykać. Coaching daje realne korzyści, ale wymaga przeznaczenia czasu samemu sobie, poniesienia kosztów i wyjścia poza strefę komfortu. Dlatego ja też proponuję Klientom taką sesję, by ułatwić im ostateczną decyzję. Trwa ona 1 godzinę i jest bezpłatna dla osób, które zdecydują się na podpisanie umowy.  

Jak jest z odpowiedzialnością w coachingu?

Zarówno coach jak i Klient są odpowiedzialni za szanowanie umowy, którą ze sobą zawarli. Odpowiedzialność za efekty w coachingu ponosi Klient. To on bowiem decyduje o zaangażowaniu się w proces, szczerości względem samego siebie oraz podjęciu działania do którego się zobowiąże. A skoro tak, tylko on może odpowiadać za to, jaki będzie efekt coachingu.  

Za co odpowiada coach?

Coach odpowiada przede wszystkim za to, by coaching prowadzony był według uznanych standardów, zapewniających jego skuteczność. Musi więc posiadać odpowiednie  kwalifikacje i umiejętności. Jest także odpowiedzialny za to, aby nie podejmować pracy w sposób, do którego nie jest przygotowany, czyli na przykład nie wchodzić w kompetencje terapeuty.

Zadaniem coacha jest wspieranie Klienta w realizacji celów, jakie sobie stawia, a nie swoich pomysłów  na to, czego Klient może potrzebować. Coach jest zobowiązany przy tym postępować etycznie. Dla różnych osób może to oznaczać różne rzeczy. Ja jako coach działam zgodnie z kodeksem etycznym International Coach Federation (ICF), największej ogólnoświatowej organizacji coachingowej reprezentującej środowisko profesjonalnych coachów. Poznaj Kodeks Etyczny ICF  

Jak wybrać dobrego coacha?

Kierując się kompetencjami coacha oraz własnymi odczuciami.

Wiarygodnym potwierdzeniem przygotowania coacha jest posiadanie przez niego certyfikatu jednej z prestiżowych szkół coachingu. Uzyskanie certyfikatu wiąże się z przejściem procesu nauki, zdobywania praktyki i wreszcie oceną umiejętności. Można więc przyjąć, że jeśli coach posiada certyfikat jednej z uznanych szkół coachingu, to posiada on także właściwe kompetencje.
Nie oznacza to jednak, że jeśli ktoś nie posiada certyfikatu, to nie posiada umiejętności. Certyfikat jest po prostu rodzajem gwarancji, że coaching będzie prowadzony zgodnie ze światowymi standardami i etyką zawodu. Niestety, wiele osób nazywających siebie coachami prowadzi praktyki nie mające z nim nic wspólnego. Profesja coacha nie jest w Polsce uregulowana prawnie. Dlatego dokonując wyboru warto mieć to na uwadze.
Nie mniej ważne są własne odczucia. Jeżeli podczas sesji kontraktowej czujemy, że ta osoba nam nie odpowiada, coś nas w niej drażni albo nie budzi zaufania, warto przemyśleć podpisanie umowy. Być może jest to świetny coach, ale nie dla nas.  

Moja propozycja coachingu

Wierzę, że lepszy świat tworzą spełnieni, silni wewnętrznie i świadomi swoich wpływów ludzie.
Dlatego poprzez coaching wspieram innych w realizacji marzeń.

Specjalizuję się coachingu twórczości (creativity coaching). Sama jestem praktykiem branży kreatywnej.
Pracowałam w dużych agencjach reklamowych jako copywriter i dyrektor artystyczny. Tworzyłam strategie komunikacji dla firm, programy edukacyjne, gry miejskie. Jako niezależny autor pisałam dla magazynów. Jestem właścicielem Zendoo – studia komunikacji kreatywnej.
W relacji coachingowej ze mną Klienci zaczynają z większym szacunkiem traktować swoje marzenia o pisaniu, malowaniu, komponowaniu, śpiewaniu. Pozbywają się blokad i skupiają się na tworzeniu. Lepiej radzą sobie z napięciem, przez co są w stanie doprowadzić swe projekty do końca. Odnajdują siłę, aby podjąć działanie mimo obaw, zmęczenia i braku czasu. Stają się ważniejsi sami dla siebie. Dzięki wsparciu, jakiego wcześniej często nie doświadczyli, są w stanie konsekwentnie podążać w kierunku swoich marzeń, zostawiając za sobą to, co już im nie służy.

Prowadzę coaching w Katowicach, w swoim gabinecie.
Zgadzam się także na sesje przez telefon.

Certyfikat

Moje umiejętności w zakresie coachingu potwierdza certyfikat Noble Manhattan and Institute for Business Development (The Coaching Fundamental Certificate). Noble Manhattan Coaching to największa i najstarsza w Europie szkoła coachingu. The Institute of Leadership and Management (ILM)  jest częścią grupy City&Guilds; jednej z wiodących w Europie instytucji edukacyjnych uwierzytelniających kwalifikacje w zakresie zarządzania i przywództwa.

Jestem także dyplomowanym trenerem. Ukończyłam podyplomowe studia trenerskie w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

Moje normy etyczne

W kwestiach etycznych kieruję się kodeksem International Coach Federation (ICF), największej ogólnoświatowej organizacji coachingowej, reprezentującej środowisko profesjonalnych coachów. Poznaj Kodeks Etyczny ICF

Gabinet

Sesje coachingowe prowadzę we własnym gabinecie, położonym w ścisłym centrum Katowic. Łatwo do niego dotrzeć z każdego miejsca na Śląsku Drogową Trasą Średnicową (DTŚ). W pobliżu znajdują się dworzec autobusowy i PKP.  Prowadzę także coaching przez telefon.

Cena

Sesje odbywają się co dziesięć lub czternaście dni i trwają 60 minut. Koszt pojedynczej sesji to 250 zł/h.
Koszt sesji w ramach indywidualnego programu coachingowego wynosi 150 zł.

Program coachingowy może obejmować także dodatkowe elementy poza sesjami, takie jak codzienna
konsultacja przez e-mail oraz rozmowa przez telefon, kiedy potrzebujesz wsparcia.
Zanim podejmiesz decyzję możemy spotkać się na sesji kontraktowej. Trwa ona  godzinę i jest bezpłatna dla osób, które podpiszą umowę. To pozwoli Ci się upewnić, że chcesz ze mną pracować.
Jeśli zamierzasz korzystać z coachingu przez dłuższy czas, możesz zdecydować się na indywidualny program coachingowy. Cena pojedynczej sesji jest wówczas niższa. Program, poza sesjami, obejmuje dodatkowe elementy, takie jak codzienna konsultacja przez e-mail oraz rozmowa przez telefon w chwili gdy potrzebujesz wsparcia.

Jakie masz pytania?

Napisz, jeśli masz pytania. Postaram się odpowiedzieć najszybciej, jak będę mogła. Mój adres mailowy: kamilacmnich@gmail.com Pisz śmiało, jestem zupełnie zwyczajną osobą, a mail to tylko mail, bez zobowiązań.